Přihlášení
/Registrace
left right
Virtuální výcvikové centrum
sklářských technik

Francie Pâte de verre

HISTORIE

By Aurélie Wellenstein and Olivier Léonard, translated by Martina Votoupalová

Tato technika je velmi stará. Vznikla ještě před tím, než bylo objeveno foukané sklo. Byla hojně používána Féničany a Egypťany než upadla na několik století v zapomnění. Pokladnice faraónských hrobů nám zanechaly bohaté pozůstatky: amulety, šperky a vzácnou výzdobu pohřebního vybavení.

Pâte de verre byla znovu objevena na konci XIX. století ve Francii Henrym Crosem (1840-1907). Tento symbolistický sochař nadšený pro archeologii tuto techniku znovu objevil a stala se jeho velkou zálibou. Výsledky jeho výzkumů vzbudily velký zájem, mezi jinými u keramika Alberta Dammouse, průmyslníka Georgea Despreta, Ringela d'Illzacha a Amalrica Waltera najmutým bratry Daumy v Nancy.

V této technice se proslavili dva velcí umělci období Art Déco, François Decorchemont a Gabriel Argy-Rousseau, kteří následovali příkladu výše zmíněných průkopníků. Oba vytvořili originální styl a postupy. Ve světě brzy našli konkurenty např. ve Frédéricovi Carderovi ze Spojených Států nebo Sotoichi Koshibovi z Japonska.

Pâte de verre si po krátkém období zapomnění získala ve Francii znovuuznání díky sklárně Daum, spolupracující s mezinárodními umělci (Salvador Dali v 60. letech), v následujícím období díky Antoinovi a Etiennovi Leperlier, vnukům velkého Decorchemonta. V návaznosti na ně je třeba připomenout pozoruhodné práce Angličanů Keitha Cummingse, Diany Hobson a Tessy Clegg.

V celém světě, od Francie přes Nový Zéland po Japonsko, jsou umělci nadšeni pro pâte de verre a pokouší se rozšířit její umělecký záběr. Např. Američan James Watkins ve svých snových zátiších tak blízkých světu malíře Morandiho nebo David Reeckie, nemilosrdný režisér směšných postaviček a klaunů. Jemné skleněné krajky Etsuka Nichi a naivní misky Emmy Wood předávají s duchaplností Dammousovu tradici.