Přihlášení
/Registrace
left right
Virtuální výcvikové centrum
sklářských technik

Itálie Benátská číše a reticello

HISTORIE

By Silvana Gubetta, translated by Martina Votoupalová

Sklářská technika Reticello byla vynalezena v Muranu asi v polovině 16. století. V roce 1549 se o "reticellu" (redesellu nebo redexellu) zmiňuje cechovní kniha "Mariegola", kde je reticello uvedeno společně s další filigránskou dekorací nazývanou "retortoli". V roce 1527 rodina Serenů získala na práci s technikou retortoli, kterou objevili, exkluzivitu. Avšak od roku 1687 se oba typy dekorace používají pod všeobecným názvem filigrán. Za povšimnutí stojí díla vyrobená technikou reticello ze 16. a 17. století, které nalezneme ve sbírce sklářského muzea v Muranu. Příklady děl z 18. století jsou obsaženy zejména ve sbírce dánského krále Federica IV., na hradě Rosenborg v Kodani. Po politické a ekonomické krizi v první polovině 19. století se technika znovu rozvíjela a to díky obnovenému zájmu o stará muránská díla. Zvláště Antonio Sanquirico reprodukoval některé antické skleněné objekty, většinou z filigránu retortoli. Podle něho je v Muránu sklo retortoli pojmenováno termínem "zanfirico".

Výrobu filigránského skla obnovil v roce 1838 Domenico Bussolin, následován dalšími výtvarníky jako byli Pietro Bigaglia a Lorenzo Graziati v roce 1845. Zvláště Bigagliaho práce v biedermeierském stylu jsou charakterizovány polychromním filigránem reticello. Některá díla jsou vystavena ve sklářském muzeu v Muranu.

V tomto období patří výroba skla technikou reticello k nejnákladnějším na trhu, jak ukazuje ceník katalogu vydaným Salviatim v roce 1867.

I když bylo reticello začátkem 20. století určeno především k výrobě nápojového skla, zajímavých výsledků bylo dosaženo při výrobě velkých kusů geometrického tvaru. Příkladem je růžová váza z roku 1928, která je téměř obchodní značkou sklářské továrny MVM Cappellin & C.

V padesátých letech s těmito antickými sklářskými filigránovými technikami reticello a retortoli pracoval Archimede Seguso a dosáhl tak vysoce efektních výsledků. Za povšimnutí stojí také živá hra barev Dina Martena, které technikou reticello dosahuje.

Technika reticello se používá dodnes při velkolepých reprodukcích tradičních skleněných objektů. Znovu se zavedla do výroby nápojového skla, které je charakteristické moderním designem. Ale inovaci a rozvoj techniky ve tvaru i barvách vidíme právě v uměleckém pojetí výtvarníků jako jsou Lino Tagliapietra, Richard Marquis a Dante Marioni.

Zájem o techniku reticello se zvýšil také díky soutěžím Glasmuseet Ebeltoft a Rosenborg Castle v roce 2002. Ceny byly uděleny výhradně v kategorii "reprodukce talíře z rosenborgské sbírky technikou reticello". Žádná předložená replika však neuspokojila požadované standardy. To vypovídá o obtížnosti této techniky. Je velmi těžké zmínit zde všechny výtvarníky, kteří vytvářejí svá díla touto technikou, protože je jich opravdu mnoho.